O. Beyzym, portret
KIM BYŁ OJCIEC JAN BEYZYM?
Urodził się 15 maja 1850 roku w Beyzymach Wielkich na Wołyniu jako najstarszy z pięcior­ga dzieci hrabiostwa Jana herbu własnego i Olgi z hrabiów Stadnickich. Do 13. roku życia Jan wraz z młodszym rodzeństwem pobierał nauki pod kie­runkiem domowych nauczycieli w Onackowcach. Skazanie zaoczne jego ojca na karę śmierci za udział w powstaniu styczniowym, czytaj dalej ...

LITURGIA

WSPOMNIENIA

KONKURSY

Kategorie

SCHRONISKO DLA TRĘDOWATYCH W MARANIE

  • Kaplica w Maranie, wewnątrz.

Warto obejrzeć: „LOS POLSKI WISI NA WŁOSKU”

LISTY BŁ. J. BEYZYMA

Facebook

POLECAMY NASZYM CZYTELNIKOM

str. tytulowa ks.Grzebienia o BeyzymieKs. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ

BŁOGOSŁAWIONY JAN BEYZYM

Album o błogosławionym Janie Beyzymie jest publikacją naukową, która ukazuje żywot błogosławionego na szerokim społecznym i religijnym tle. Dotąd biografowie ograniczali się do przedstawiania jego heroicznej pracy wśród trędowatych na Madagaskarze, nie wnikali natomiast do źródeł jego poświęcenia. W albumie odmalowano więc nieznane dzieje szlacheckiego rodu Beyzymów, zamieszkałego przez kilka wieków na Wołyniu, losy bł. Jana w zakonie jezuitów, jego pełną poświęcenia pracę wśród młodzieży spod trzech zaborów w konwiktach jezuickich, bohaterską pracę wśród trędowatych na Madagaskarze, w końcu jego kult i beatyfikację. Album ukazuje też interesującą historię początków pracy misyjnej polskich misjonarzy na kontynencie afrykańskim i ich oddziaływanie na religijne i patriotyczne postawy Polaków na przełomie XIX i XX wieku.

Dorota Kozioł

POLSKI SAMARYTANIN to opowieść o życiu i misyjnej posłudze pełnej heroizmu polskiego jezuity o „tatarskich rysach twarzy i złotym sercu”, bł. Jana Beyzyma. Ta niezwykła opowieści pozwoli Czytelnikowi – jak pisze sama Autorka książki, Pani Dorota Kozioł, poznać zmagania tego wyjątkowego misjonarza i człowieka z trudną malgaską codziennością a także przybliży nieco tamten egzotyczny kraj [...]. Znajdziemy tu więc nie tylko historię budowy szpitala dla trędowatych w Maranie ale też spotkamy się z egzotyczną przyrodą, poznamy zwyczaje i mentalność Malgaszów. W tym morzu trudnych, bolesnych doświadczeń trafiają się także krople radości i humoru. Przede wszystkim jednak książka ta to „portret” niezwykłego świadka Ewangelii, człowieka, który pozwolił innym poznać i zakosztować miłości Chrystusa. Portret malowany zwyczajnym, prostym słowem, zwyczajnymi ludzkimi gestami, kolorami radości i smutku, szarością codzienności. Przez tę zwyczajność bez trudu jednak można dostrzec blask świętości, którą bł. Ojciec Jan w sobie nosił. 

Dorota Kozioł

BRAT TRĘDOWATYCH - mała wierszowana, z ilustracjami, książeczka dla dzieci. Wprowadza młodego Czytelnika w krainę baśniowo-dziecięcych wyobrażeń o krajach misyjnych i ukazuje przepiękną postać Misjonarza, który staje się przyjacielem, bratem, opiekunem u kogo zawsze można szukać pomocy i opieki.

"Madagaskar… Gdzie go szukać?
W jakim miejscu jest na świecie?
Nic trudnego – weźcie atlas,
a od razu go znajdziecie. ..."

OKOLICZNOŚCIOWY MEDAL

Pamiątkowy medal wybity dla upamiętnienia setnej rocznicy otwarcia szpitala dla trędowatych w Maranie na Madagaskarze (obchodzonej 16 sierpnia 2011 roku), wybudowanego przez bł. o. Jana, oraz z okazji stulecia jego śmierci. Obok awers i rewers medalu.
Autorem medalu jest pochodzący z Podkarpacia artysta Tomasz Bielecki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Medal o średnicy 60 mm został wytłoczony w mosiądzu, poddany obróbce patynowania, srebrzenia lub złocenia.
Awers medalu przedstawia bł. Jana Beyzyma w towarzystwie dwóch trędowatych oraz napis BŁ. JAN BEYZYM SI 1850-1912. W 100. ROCZNICĘ ŚMIERCI.
Rewers medalu przedstawia bł. Jana Beyzyma, który przyjmuje podróżnego trędowatego obok ravenala – drzewa podróżnego (woda deszczowa przechowywana w osłonie u podstawy liści tego drzewa pozwala spragnionemu podróżnemu ugasić pragnienie). W tle widać budynki nowo wybudowanego szpitala w Maranie na Madagaskarze. Napis w języku malgaskim i polskim: NY FOKO MIJANONA AMINAREO – MOJE SERCE POZOSTAJE Z WAMI (ostatnie słowa wypowiedziane przez bł. Jana Beyzyma tuż przed śmiercią) oraz MADAGASKAR, MARANA 1911 – 2011.

Kontakt

e-mail: misje@misyjnym-szlakiem.pl

tel. +48 12 62 93 201 (202)
tel. kom. +48 667 466 288 

Adres

REFERAT MISYJNY
PROWINCJI POLSKI POŁUDNIOWEJ
TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO

ul. Kopernika 26
31-501 KRAKÓW