OKOLICZNOŚCIOWA KARTKA POCZTOWA

28 stycznia 2024 roku obchodziliśmy 71. Światowy Dzień Trędowatych. Inicjatorem ustanowienia tego dnia był Raul Follereau, francuski dziennikarz, poeta i podróżnik, który chciał zwrócić uwagę bogatego świata na problem ludzi skazanych na tę straszną chorobę.
Trąd jest chorobą zakaźną, która towarzyszy ludzkości od samego początku, a której prątki zostały odkryte dopiero w 1871 roku przez norweskiego lekarza Gerharda Henrika Hanzena. Choroba ta może dać objawy nawet po 20 latach od zakażenia – miejscowe odbarwienia skóry, zgrubienia, zaburzenia czucia, co w dalszym rozwoju może stać się przyczyną deformacji ciała. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku według oficjalnych szacunków na świecie na trąd chorowało ponad 10 milionów ludzi. Można jednak śmiało podejrzewać, że było ich dwukrotnie więcej. Obecnie prawdopodobnie choruje od kilku do kilkunastu milionów osób, z czego leczonych jest tylko 3−4 milionów*. Największe szanse na pełne wyleczenie i brak okaleczeń mają ci, u których chorobę wcześnie się rozpozna i szybko zostanie podjęte leczenie.
W związku z 70. Światowym Dniem Trędowatych Poczta Polska przygotowała okolicznościową kartkę ze znaczkiem z wizerunkiem bł. Jana Beyzyma. Wizerunek ten jest fragmentem witrażu Ojca Beyzyma w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu, przy ul. ks. Piotra Skargi 10, wykonanego przez Piotra Ostrowskiego w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński. Kartka ta została zaprezentowana na uroczystej Mszy Świętej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Trędowatych im. Jana Beyzyma. Towarzystwo ma charakter ogólnopolski i działa od 1989 roku, obejmując swoim patronatem, czyli modlitewnym i materialnym wsparciem, dwa ośrodki leczenia trądu: w Maranie na Madagaskarze oraz w Jeevodaya w Indiach.
Okolicznościowe kartki pocztowe to rarytas filatelistyczny dostępny w oddziałach Poczty Polskiej. Pierwsza kartka pocztowa została wysłana w Austrii w 1869 roku, a pierwsza kartka z ilustracją – w Niemczech w 1876 roku. Szaleństwo pocztówkowe ogarnęło świat od lat 90. XIX stulecia i chociaż teraz kartki odchodzą do lamusa, to nadal są ich wierni zwolennicy i kolekcjonerzy.
Od 28 stycznia można nabyć „naszą” kartkę wydaną w nakładzie 4000 egzemplarzy. Dzięki temu temat trądu, z którym nadal zmagają się setki tysięcy ludzi na świecie, oraz postać bł. Jana Beyzyma przedostaną się do świadomości większej liczby odbiorców.

Paulina Dąbrowska-Dorożyńska

* Por. Tomasz Kobosz, Trąd – choroba stara jak ludzkość, za: www.medexpress.pl, oraz Redakcja Medonet: Trąd – objawy i leczenie. Jak się można zarazić?, za: www. medonet.pl.

Posted in Polski.