BŁOGOSŁAWIONY JAN BEYZYM – WĘDROWIEC MIŁOŚCI

FINAŁ KOLEJNEGO KONKURSU

W 2018 roku Referat Misyjny Jezuitów Prowincji Polski Południowej wraz ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Uniwersytecie Jagiellońskim ogłosił kolejny konkurs beyzymowski pod hasłem: „Błogosławiony Jan Beyzym – wędrowiec miłości”. Tym razem zaproponowaliśmy nieco inną formułę – konkurs na komiks skierowany był do grup, rodzinnych bądź koleżeńskich, a uczestnicy mogli być w różnym wieku – babcie z wnukami, rodzeństwo, przyjaciele z podwórka. Poszerzyliśmy też zasięg konkursu, ogłaszając konkurs międzynarodowy. Wszystko po to, by przybliżać bł. Ojca Jana Beyzyma – postać nietuzinkową, a niestety trochę ostatnio zapomnianą i tak naprawdę kojarzoną jedynie z pomocą trędowatym na Madagaskarze. Tymczasem całe jego życie było niezwykle interesujące i warto prześledzić, jakimi drogami Jan Beyzym wędrował do swojej świętości. Warto poznać jego poglądy na temat wychowania, jego bezgraniczną ufność w opiekę Matki Boskiej, jego talent rzeźbiarski. Mamy nadzieję, że takie konkursy jak nasze zachęcają uczestników i ich opiekunów do przeczytania życiorysu Ojca Beyzyma, a rozmowy i dyskusje towarzyszące powstawaniu prac konkursowych sprawiają, że postać naszego Bohatera staje się bliższa. Stąd już tylko krok do zaprzyjaźnienia się z nim, do nawiązania modlitewnej więzi, do zaproszenia Ojca Jana, by patronował wielu podejmowanym dziełom i orędował za nami.

W tej edycji konkursu wzięło udział niestety mniej uczestników niż dotychczas, ale cieszy, że oprócz stałych konkursowiczów pojawili się nowi z kraju i z zagranicy. Poziom prac był bardzo wyrównany i jury było w dużym kłopocie, komu należy przyznać nagrody, zwłaszcza że prace były oceniane przez polonistę, plastyka i ojca jezuitę, a każdy z członków jury zwracał uwagę na inny aspekt – walory literackie, plastyczne i zgodność z prawdą historyczną.

I tak były prace bardzo pomysłowe, ale wykonane niezbyt starannie. Były prace bardzo pięknie narysowane, ale zawierające błędy merytoryczne. Były prace starannie wykonane, poprawnie napisane, ale pozbawione pomysłu… Na szczęście znalazły się komiksy, które spełniały wszystkie oczekiwania jury i nawet było ich za dużo – stąd decyzja o przyznaniu trzech pierwszych nagród, czterech drugich, trzech trzecich, a ponadto o przyznaniu trzech nagród specjalnych, pięciu wyróżnień i jednego wyróżnienia specjalnego.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy, by próbowali swoich sił w kolejnych, jakie na pewno wkrótce ogłosimy. Nagrodzonym zaś serdecznie gratulujemy! Dziękujemy też wszystkim opiekunom – rodzicom, dziadkom, nauczycielom, którzy wspierali i pomagali przy powstawaniu i wysyłaniu prac.

Paulina Dąbrowska-Dorożyńska

GALA ROZDANIA NAGRÓD - ZOBACZ
NAGRODZONE PRACE:
Posted in Bł. Jan Beyzym SJ, konkurs, Misje, WSPOMNIENIE BŁ. JANA BEYZYMA and tagged , , .